Cast Ajanslar Oyuncuların Hangi Özelliklerini Ele Alır?

Cast ajanslar Televizyon, sinema ve reklam dünyasında oyuncu, model, sunucuların kanal yetkilileri ve yapımcılarla buluşturan aracı kurumdur. Cast ajansları kadrosundaki oyuncu ve modellerin, ajansın deneyimli ekibi aracılığıyla sinema filmi, dizi film, televizyon filmi, reklam kampanyaları, reklam filmleri, defile, tanıtım, sunuculuk alanlarında doğru zamanda doğru firmalarla çalışmalarını sağlar ve mesleki kariyerleri süresince gerek hukuki gerekse finansal alanda yönlendirir, bilgilendirir ve uzman kadrolarla takibini sağlar.

 

Bu noktada cast ajansların da kendi içlerinde belirledikleri bazı şart ve koşullar bulunmaktadır. Bu koşullara uygunluk sağlayan başvurular değerlendirilip cast ajans bünyesine  dahil edilir. Cast ajanslar bu kriterleri belirlerken şu şart ve özelliklere başvurur:

Başvurular arasından seçilen adayların fotoğrafları çekilerek, ajansın kayıtları arasına alınıyor. Oyuncu olmak isteyen adaylarıyla her yıl yenilenen sözleşme yapılıyor. Daha sonra fotoğraflar ajansın web sitesinde yayınlanmaya başlanıyor. Prodüksiyon şirketleri, reklam ajansları müşterileri için bu fotoğraflar arasından seçilen adaylar için cast ajanslarıyla irtibata geçiyor. Cast ajansları oyuncu adaylarını arayarak görüşmeye yönlendiriyor. Reklam, dizi ya da sinema filmi için yapılan seçmelerde beğenilen adayların ücretlere ajanslarına ödeniyor. Anlaşmalar 13 bölüm üzerinden yapılıyor. Ajanslar sözleşmeleri gereği oyuncularının kazançlarından yüzde 20 pay alıyor. Cast ajanslar genellikle oyuncu, yabancı oyuncu, yerli-yabancı dublaj sesi, aile, çocuk ve pet (hayvan) gibi kategorilerde hizmet veriyor.

Cast ajanslar bu kategori ve kriterleri için; eğitimli – eğitimsiz her yaştan yeteneği kadrosunda toplar. Bunu yaparken güzel – çirkin, kısa – uzun, şişman – zayıf gibi kriterleri gözetmez. Burada önemli olan nokta tiyatral yetenek, oyun gücü mimik vs. gibi özelliklerdir. Ajans kadrosuna alacağı kişiye yetenek sınavı uygulayamaz. Kişinin gözle görülür bir kusuru yoksa kadrosuna alır ve o kişiyi uygun gördüğü projelerin deneme çekimlerine gönderir veya fotoğraf önerisi olarak müşterisine sunar ve alınan sonuçlara göre kişi hakkında bir kanaate varır.

Bu hususta cast ajanslara başvuru yapmadan önce başvuracak kişinin kendini iyi tahlil etmesi, oyunculuk konusunda yeteneğinin olup olmadığını belirlemesi  daha sonrasında başvuru yapması tavsiye edilir.

Kaynak: http://www.eniyiajanslar.net/cast-ajanslarinda-oyuncu-olmak-ve-sonrasi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir