Diş Model Alımları

Diş modelliği; çeşitli ağız ve diş sağlığı kuruluşlarının ya da diş macunu, diş fırçası reklamcılıklarının tanıtım amaçlı kullandığı alandır. Birçok ajans ve kuruluş günümüzde diş modelliği alımı yapmaktadır. Diş modelliği part modellik alanında yer alır. Her alanda olduğu gibi bu alanda da çeşitli koşullar aranmaktadır. Bu alanda ağız ve diş yapısı görsel hitap anlamında kuvvetli olan modeller kullanılır. Sağlığın ve temizliğin öneminin vurgulanması açısından gerekli özelliklere sahip olan adaylar çeşitli ürün ve malzemelerin tanıtımını yapar. Özellikle reklam sektöründe büyük önemi bulunan diş modelliği günümüzde hala bulunduğu yeri korumaktadır.

Yaşam şartlarının ve kalitesinin artırılması amacıyla özellikle ağız ve diş sağlığı üzerinde birçok çalışma ve ürün tanıtımı yapılmaktadır. Bu proje ve çalışmaların da geliştirilmesiyle diş modelliği arayışları da buna bağlı olarak artmaktadır. Ancak tabi ki her modellik alanında olduğu gibi burada da çeşitli görsel özelliklerin karşılanması gerekir.

Bu işle uğraşan ve bu alanda alım yapan birçok kurum ya da kuruluş diş model alımları için başvurular almaktadır. Buralara başvuran adaylarda kendilerinde yeterli gördükleri görsel diş özellikleriyle birlikte değerlendirmeye alınırlar. Değerlendirmedeki en önemli özellikler; istenilen beklentiyi modelin karşılaması, amaç doğrultusunda verilmek istenilen mesajın en doğru şekilde iletilmesi ve eğer ürün tanıtımı yapılıyorsa; ürünün çekiciliği ve talebinin artmasının sağlanmasıdır. Bu bağlamda gerekli değerlendirmelerin yapıldığı ajans ya da kuruluşlarda başvuru yapan adayların incelenmesine bağlı olarak uygun diş modelleri tespit edilir. Bunun da yanı sıra reklam gibi alanlarda kullanılacak modellerin fotoğraflama ve çekim tekniklerine uygun olması da göz önünde bulundurulur. Aynı zamanda modelin tanıtım ya da çeşitli reklamlarda kullanılacak aksesuarlarda işlevsellik yönünden uygun olması beklenir. Diş modelliği alımı için başvuru yapan adayların/modellerin uygun bir ekip çalışması içinde uyumlu eğilimler göstermesi de göz önünde bulundurulur. Ama en önemli faktör bunların dışında bahsettiğimiz gibi görsel yeterliliğin sağlanmasıdır. Görsel yeterlilik kapsamında ağız ve diş, çene yapısı, dudak yapısı, diş düzgünlüğü özellikleri incelenir. Verilmek istenen amacın doğrultusunda izleyicide ya da karşı taraftaki grupta olumlu sonuç ve firma adına olumlu geri dönütlerde bulunulması kullanılana diş modelinin geçerliliğini ve güvenirliğini artırır. Buna bağlı olarak ta diş modeli amaca uygun hizmet etmiş olur ve pozitif bir izlenimin yaratılmasını sağlamış olur.