Dizi-Film Teknik Ekibi

Dizi ve filmler hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olup her an aradığımız, olmadığında eksikliğini hissettiğimiz projeler haline gelmiştir. Beğenerek izlediğimiz dizi-film projelerinin arkasında göremediğimiz bir dizi-film ekibi yer almaktadır. Bu yazımızda size bu ekipte kimlerin yer aldığından ve ne işler yaptığından bahsedeceğiz.

Dizi-film teknik ekibi içinde yer alan ekiplerden birisi Prodüksiyon-Yapım Ekibidir. Bu ekip dizi ya da filmin çekilmesi için gereken en önemli ekiptir. Bu ekibin kaliteli olması dizi ya da filmin akışını değiştirecektir.  Bu ekibin içinde de Yürütücü Yapımcı, Uygulayıcı Yapımcı, Prodüksiyon Amiri, Prodüksiyon Koordinatörü ve Lokasyon Sorumlusu yer almaktadır.  Yürütücü yapımcı genelde mali işlerle ilgilenir ve yapılan işleri gözlemler. Uygulama sorumlusu ise işlerin akışını takip ederek, yapılan harcamalarla ilgilenir. Prodüksiyon amiri ise uygulama sorumlusunun işlerini üstlenerek ona yardımcı olur. Prodüksiyon koordinatörü ise yapımla ilgili işleri takip eder. Lokasyon sorumlusu da çekimin yapılacağı yer ve zamanı ayarlayarak rapor hazırlar.  Dizi-film teknik ekibindeki diğer ekip reji ekibidir. Reji ekibi yönetmen yardımcı yönetmen, ikinci ve üçüncü reji tarafından oluşmaktadır. Yönetmen bütün çekimi, kurguyu yöneten kişidir ve yardımcı yönetmen de ona bu konuda yardım eder. Diğer bir ekip ise görüntü ekibidir. Görüntü ekibinde yer alan kişiler ise Görüntü Yönetmeni, Birinci Kamera Asistanı, İkinci Kamera Asistanı, Kamera Prodüksiyon Asistanı ve Dijital Görüntü Aktarıcısıdır. Dizi-film çekimleri için kamera arkasında yer alan bu büyük ekip bunlarla da sınırlı değildir. Bunların dışında Işık Ekibi, Ses Ekibi, Set Ekibi, Sanat Ekibi de dizi-film ekibi arasında yer alır. Ayrıca dizi ve film oyuncularının daha iyi hazırlanabilmesi için Kostüm- Saç ve Makyaj Ekibi de diğer ekipler gibi kamera arkasında yer almaktadır.

Yani izlediğimiz dizilerin daha başarılı olması için bu ekipler hiç durmadan gece gündüz kamera arkasında çalışmakta ve biz seyircilere daha kaliteli dizi ve filmler sunmaktadırlar. İyi bir dizi ya da filmin oluşturulması bu ekiplere bağlıdır. Çok fazla emek veren bu kişilerin büyük bir saygıyı hak ettiğini unutmamak gerekir.