Katalog Çekimlerinde Manken Adayı Nasıl Bir Rol İzlemelidir?

Mankenlik mesleği günümüz şartlarından oldukça heves edilen ve merak duyulan bir meslek olarak varlığını sürdürmektedir. bu sebeple de manken olmak isteyen adaylar cast ajansına başvurularını gerçekleştirmektedirler. Bu başvuru mankenlik mesleğine devam edilebilmesi için oldukça önemlidir. Çünkü cast ajansı kendi projelerinde veya yapımcıların projelerinde manken temimi yapmaktadırlar. Mankenlik mesleği için;

  • düzgün bir fizik,
  • ince bel,
  • uzun bacak,
  • orantılı vücut ölçüleri

oldukça önemlidir. Bu unsurları karşılayan kişiler cast ajansına manken adayı olarak başvurabilmektedirler. Başvuruyu gerçekleştiren kişilerin başvurularının kabul edilmesi durumunda artık cast ajansı bünyesinde aday olarak devam edebilmektedirler. Aday olan kişilerin sonraki süreçte ise devam edebilmeleri için kendilerine uygun olarak değişiklik gösterebilmektedir. Buna göre değişiklik gösteren bu olgu ile birlikte eğer aday için uygun bir proje ortaya çıktı ise aday daha sonrasında bu mesleği yapmaya devam edebilmektedir. Devam etmelerinde ilk unsur eğitim sürecinin tamamlanmasıdır. Eğitim ise bu mesleğin ilk kuralı olarak değerlendirilebilmektedir.

 

Mankenlik mesleğinde ortaya çıkan aynı zamanda da oldukça zor bir iş olarak ortaya çıkmış olan katalog çekimleri oldukça önemli bir yere sahiptir. Buna bağlı olarak da katalog çekimlerinde adayların mutlaka sabır göstermesi oldukça önemlidir. Sabır bu meslekte oldukça önemli bir unsurdur. Bunun en temel sebebi ise uzun süre çekimlerin devam edebilmesi veya sürekli olarak poz değiştirmesi istenebilmektedir. Bu sebeple de sabır gösteren bir manken adayı ilk adımı atmış olarak düşünülmektedir. Bu katalog çekimlerinde adaylar profesyonelliğini kullanması gerekmektedir. Büyük bir profesyonellik ile birlikte poz verebilme yeteneği ile de birleştirerek bu durumu kolayca atlatabilmektedir. Poz verebilme yeteneği son eğitimle kazanabilen bir faktördür. Buna bağlı olarak da eğitimini tamamlamış olan bir aday bu durumda büyük bir ustalık sergileyebileceği gibi işinde de başarılı olabilme imkanına sahip olacaktır. Cast ajansları bu bağlamda katalog çekimleri için gerekli eğitimi adaylara sağlamada etkin bir rol üstlenebilmektedir. Bunun yanı sıra eğitim alabileceği yerlere de referans olmaktadır. Manken adayı bu eğitimi tamamlar ise katalog çekimlerinin aranan yüzü haline gelmesi muhtemel bir durum olarak değerlendirilebilecektir.

Kaynak: http://www.castistanbulajans.net/fotomodellikte-koreografi-calismalari-nasil-yapilmaktadir/