Oyunculuk İçin Ses ve Diyafram Nefesinin Önemi

Başarılı bir oyuncu olmak için ve karşınızdaki seyircilere duyguyu en iyi bir şekilde yansıta bilmek için bazı özelliklere sahip olmanız gerekir. Bu özellikler doğuştan gelmez. Öğrenilerek kazanılan bu özelliklere sahip olmak için çalışmalar yapmalı ve egzersiz antrenmanları yapmanız gerekmektedir. Ayrıca bu alanda kurslara giderek deneyim ve becerilerinizi geliştirebilir ve bu konuda profesyonelleşebilirsiniz. Bunun büyük bir önemi vardır çünkü aldığınız rolü canlandırmak uzun sürede çalışmalar gerektiğinden ve bazen rollerin tekrarının olabildiğince fazla olmasından dolayı oldukça fazla yorulmanıza ve ses kontrolü yapamadığınız takdirde doğru sesi çıkaramama sorunu ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilmektedir. Bu nedenle bu özelliklere sahip olmanız büyük bir önem taşır.

Oyunculukta zahmetli çekimler olduğundan ve rolün seyirciye iyi bir şekilde yansıtılmasının sağlanmasından dolayı diyafram nefesinin iyi alınmaması ses tellerinin zarar görmesinden ve ağır bir fiziki yorgunluğun oluşmasına neden olmaktadır. Cast ajansları oyuncu olmak isteyen adaylarının kayıtlarını gerçekleştirdikten sonra bu üyelerine bu alanda kurs hizmetleri vermektedir. Böylelikle yer alacakları projelerde daha profesyonel çalışmalar yapmalarına olanak sağlamakta ve rollerin hakkını vermelerinde avantaj sağlamaktadırlar. Oyunculuk eğitimlerinin en önemli unsurlarından biri olan mimik ve ses oyunculuk kadar büyük bir yer tutmaktadır. Çünkü küçücük bir mimik hareketi ve sesteki küçük bir tonlama o rolün hakkının verilmesi için gerekli olan ön koşul olabilmektedir. Bu nedenle oyuncu olmak isteyenlerin oldukça önem vermeleri gerekmektedir bu konulara.

Diyafram nefesinin alması aynı zamanda cümlelerin daha net ve doğru çıkmasına ve oyuncunun daha dinç bir şekilde doğru tonu vermesine olanak sağlamaktadır. Bu da proje sahiplerinde olumlu etkiler bırakacaktır. Aynı zamanda seyircinin sizi anlamasında büyük bir etkisi olacak olan bu nitelik sizlerin daha başarılı olmanızın önünü açacaktır. Böylelikle projenin bitiminden hemen sonra kolaylıkla başka projelerde yer alabilecek ve bu özelliğiniz sayesinde tercih edilecek olan adaylar arasında önceliğinizin olmasını sağlayacaktır. Ses ve diyaframın yanında diksiyonun da oldukça fazla önemi vardır ki bunun doğru bir şekilde kazanılabilmesi içinde ses ve diyafram nefesi büyük bir rol oynamaktadır.

Kaynak:http://www.cocukcastajansi.com/oyunculukta-yasin-onemi-nedir/