Oyunculukta Ses ve Nefesin Önemi

Oyunculuk herkesin istediği ama bazı niteliklere sahip kişilerin yapabildiği bir meslek haline girmiştir. Oyunculuk mesleğinin yapılabilmesi için en güvenilir adımlardan birisi cast ajanslarına başvuru yapmaktır. Cast ajanslarına başvuru sürecinde eğitimli veya eğitimsiz olma durumunuz fazla gözetilmemektedir. Bazı cast ajansları için farklılık gösteren bu bulgu kendi bağlantıları ile bazı eğitim kurslarını oyuncu adayları ile buluşturmaktadır. Eğitimin oyunculukta en önemli faktörlerden olduğunu unutmamalı ve oyunculuk eğitimlerini almalıyız.

Cast ajansına başvuru sonrasında oyuncu adayı olmaya hak kazandıysanız ve cast ajanslı ile çalışmaya başladıysanız almadığınız eğitimi almalı veya yarım kalmış eğitiminizi tamamlamalısınız. Oyunculuk eğitimi için şu dersleri almalısınız;

  • Diksiyon Dersi: Bu derste kelimeler ile kendi uyumunuzu mükemmelleştireceğinizin eğitimi verilmektedir. Etkileyici konuşma özelliğini de kazanacaksınız.
  • Doğaçlama Dersi: Bu derste senaryosuz oyunculuğu öğrenmektesiniz. Senaryonun olmadığı veya bağlı kalınmadığı durumlarda yapmanız gerekenleri öğrendiğiniz bu ders neredeyse tüm oyunculuk kurslarında verilmektedir.
  • Beden Dili ve Hareket Dersi: Bu derste doğru duruşu ve sahnede kullanımını öğrenmektesiniz.
  • Karakter Çözümleme Dersi: Karakter ile bağlantınızın daha güçlü olması için verilen derstir. Bu derse size uygun görülen rolün başarı ile tamamlanabilmesi için öncelikle karakteri anlamanız gerekmektedir. Bu derse karakter çözümlemesi nasıl yapılır? sorusunun cevabı verilmektedir.

Böyle kurslardan en etkili şekilde yararlanabilmek için kamera önü eğitimlerini de son derece yararlı bir şekilde almalısınız. Kamera önü oyunculukları sizi televizyon- sinema dünyasına hazırlayan en önemli derslerdendir. Kameraya alışma süreci genelde bu durumlarda aşılmaktadır. Diğer en önemli ders ‘ Yaratıcı Drama Dersi’ dir. Bu eğitim de ise mesleki gereklilikleri daha iyi kavrayacaksınız. Yaratıcılığınız gelişecek ve mesleki yeterlilik kazanacaksınız. Bu ders sayesinde bütün oyunculuğun püf noktalarını öğrenebileceksiniz. Rol yapma yeteneğiniz gelecek ve sahnedeki stresiniz minimuma inecektir. İfade gücünüzün gelişeceği bu ders çoğu kursta verilmektedir ve en önemli derslerden sayılmaktadır. Bu eğitim sonrasında rol yapma yeteneğiniz gelişeceği için daha başarılı olacaksınız ve sizin gibi yüzlerce aday arasından sıyrılma imkânına sahip olacaksınız.

Kaynak:http://www.turkiyeoyuncuajanslari.com/cast-ajanslarinin-oyunculuk-egitimleri/