Erkek Modeller İçin Aranan Şartlar

Modellik, günümüzde ilgi gören sektörlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Modellik sektörüne katılmak isteyen çok sayıda aday bulunmaktadır. Genelde modellik deyince sadece bayanlar akla gelse de erkek adayların da bu sektördeki yeri oldukça fazladır. Erkek modeller de en az bayanlar kadar bu sektörde boy göstermektedir. Fiziksel görünümüne güvenen her aday model olmak ister ama maalesef her isteyen kişinin model olması mümkün değildir. Model olmak için de gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlar modellik yapılacak kategoriye göre değişiklik göstermektedir. Modellik yapmak isteyenlere yol gösteren şey ise cast ajans firmalarıdır.

Modellik yapmak isteyenler için birçok kategori bulunmaktadır. Bu kategoriler podyum mankenliği, el ve ayak modelliği, iç çamaşırı modelliği ve fotomodellik gibi kategorilerdir. Bu kategorilerin her biri için istenilen şartlar farklılık göstermektedir. Örneğin podyum mankenliği yapmak isteyen kişiler için önemli olan fiziksel görünümdür. Yani bu sektöre dahil olmak isteyen adayların boy ve kilo ölçülerine dikkat edilir. Erkeklerin kaslı ve gelişmiş bir vücuda sahip olması onları diğer adaylara göre bir adım daha önde tutmaktadır. Yüz modelliği yapmak için ise fiziksel özelliklere pek dikkat edilmeden sadece yüz güzelliğine bakılmaktadır. Yüzün uygun bulunması durumunda modellik yapılabilmektedir. Erkek model olabilmek için belirlenen vücut ölçülerine sahip olmanız gerekmektedir. Boyunuzun en az 1.80 cm olması model olmak için gereken şartlardan biridir. Eğer 1.80 cm boy uzunluğuna sahipseniz model olursunuz diye kafanızda bir düşünce oluşmamalıdır. Çünkü model olmak için boyunuzun ve kilonuzun orantılı olması gerekmektedir. Ayrıca bacak boyunuzun uzun ve düzgün bir şekilde olması gerekir. Erkek modellerin omuzları ve gövde yapısı geniş olmalıdır. Yani ilk bakışta insanların dikkatini çekmelidir. Çok zayıf, kısa ve görünüşüyle dikkat çekmeyen erkeklerin model olması pek mümkün değildir.

Eğer bu özelliklere sahipseniz model olmak için cast ajanslarına başvuru yapabilirsiniz. Bu özelliklerin yanı sıra duruş, yürüyüş ve poz verebilme yetisine de sahip olmanız gerekmektedir. Eğer bu yeteneklere sahip değilseniz kurslara giderek bu eğitimleri alabilir ve kendinizi geliştirme imkanı elde edebilirsiniz. Siz de yetenekleriniz ve fiziksel görünümünüz sayesinde podyumlarda kendinizi göstererek tanınan bir yüz haline gelebilirsiniz.