Fotomodellikte Sahne Eğitimi

Günümüzde revaçta olan mesleklerden biri de fotomodelliktir. Fotomodellik moda, reklam ya da başka bir amaç için objektiflerin karşısına geçerek sanatını sergilemesi olarak tanımlanabilir. Fotomodellere kısaca model de denebilir. Fotomodellik için ajanslar bulunmaktadır.  Fotomodel ajansları ünlü markaların aksesuar, kıyafet, makyaj ürünleri gibi tanıtım reklamların da ya da fotoğraf çekimlerinde yer alır. Fotomodellik ajansları bir ürünün tanıtımını yapmak üzere firmaların ve şirketlerin istekleri doğrultusunda bu ürünlere uygun bir şekilde fotomodel yetiştirmeyi amaçlamaktadırlar. Kişilerin sahip olduğu yetenekler keşfedilir bu yetenekler doğrultusunda yönlendirilirler.

Fotomodel verilen projedeki talimatlar doğrultusunda görevi gereği aksesuar ya da giysi gibi ürün tanıtımlarında uygun bakış, duruş, ifade ile poz verebilmelidir. Fotomodeller aksesuarların tanıtımında ve doğru taşınmasında kendini geliştirmeli ve bu işi en iyi şekilde yerine getirmesi gerekmektedir. Fotomodellikte oranlı yüze sahip ve orantılı bir vücuda sahip olmak fotomodel olmak için olmazsa olmazsa olmaz özelliklerdendir. Bazı fotomodellik ajansları fotomodellik kursu da vermektedir. Bu kurslarda nasıl fotomodel olunacağı ve bu meslek dalında nasıl aktif bir şekilde yer alınacağı anlatılmaktadır. Fotomodellik için doğru duruş ve beden dilini iyi yansıtmak önemlidir. Konsept belirlenir ve ona uygun özel duruş teknikleri bulunur. Bu özellikler için de kurslar bulunmaktadır.

Fotomodellik arasına yüz fotomodelliği ve el fotomodelliği de girmektedir. El modeli; eller, ayaklar ve bacaklar gibi vücutlarının bir kısmı için model olan modellerdir. Birçok ürünün tanıtımı da yüz fotomodelleri tarafından yapılır. Orantılı yüz hatlarına sahip, temiz bir cilt, güzel bir yüz ideal yüz mankenlerinde aranan özelliklerdir. Yüz fotomodelliği genellikle kozmetik ürünlerinin tanımında aranan bir modellik türüdür.  Modellik eğitiminin amacı kişilerin yeteneklerini keşfetmesini sağlamaktır. Kişilerde bulunan bu yeteneği de geliştirmelerinde katkıda bulunurlar. Doğru bir duruş yürüyüş ve etkili doğru yürüyüşün nasıl olması gerektiğini öğretirler. Mankenliğin çalışma koşullarını ve mankenlerin görevlerini gösterirler. Modelliğin saç modelliği, diş modelliği, bacak modelliği, vücut modelliği, el ayak modelliği ve büyük beden modelliği gibi modellik çeşitleri de bulunmaktadır. Beden orantısı ve biçimleri de önemlidir. Kısaca bu sektörde çalışacak olan kişilerin iyi bir sahne eğitimi alması her açıdan oldukça önemlidir.

Kaynak: http://www.turkiyecastajanslari.com/mankenlik-modellik-ve-fotomodellik-arasindaki-farklar/