Oyuncu Seçmelerinde Cast Ajanslarının Rolü

Hayatın her yerinde karşımıza çıkan modeller, mankenler ve oyuncular çoğu kişinin hayalinde olan mesleklerdir. Hem maddi açıdan çok kazançlı olan bu meslekleri yapan insanlar ayrıca şöhret basamaklarını da çıkmış kişilerdir. Bu meslekleri yapanların nasıl ve neye göre seçildiğini biliyor musunuz? Dünyada ve ülkemizde sürekli film, dizi, sergi, çekim, defile ve benzeri işler yapılmaktadır. Dolayısıyla bu işlerde çalışacak insanlar gerekmektedir. Bu insanları bulmak ve görevlendirmek için cast ajansları bu alanda çalışmaktadır. Film ve Dizi sektörünün gün geçtikçe daha büyük yapımlara imza atması da daha çok ve daha farklı özelliklerde oyuncu gereksinimini oluşturuyor. Yapımlar tarafından cast ajanslarına istenen oyuncu profilleri ve sayısı gönderilir. Cast şirketleri istenen oyuncu profillerine göre kendilerinde kayıtlı olan insanlardan seçim yaparak onlara filmlerde ve dizilerde iş verir. Verilen işe göre ücretlendirmede farklılıklar olabilmektedir.

Kısaca oyuncu olmak hayali kuran insanlar bir şekilde şov dünyasında çok ünlü olmadığı sürece bu hayal yolunda tercih edilmesi gereken yol cast ajanslarına kayıt olmak olarak gözükmektedir. Küçükten büyüğe her türlü oyunculuk rolünün de bulunduğu cast ajanslarında oyuncu olma hayali kuran bir sürü insan bulunmaktadır. Şöhretin ne zaman, nerede ve hangi rolde karşısına çıkacağını bilmeyen adaylar cast ajanslarında iş beklemektedir.

Cast ajanslarına giderek ya da internet üzerinden başvuru yaparak kaydolabilirsiniz. Cast ajansları kendilerine kayıtlı kişilere film ve dizilerin dışında televizyon şovları, reklamlar ve özel işlerde kullanılmak üzere görevlendirme yapar. Cast ajanslarında başvuran diğer adaylar arasından öne çıkmak için bazı yeteneklerinizin olması gerekmektedir. Eğer böyle bir yeteneğiniz yoksa dışardan oyunculuk eğitimi alıp sonrasında cast ajanslarına başvurmanızı tavsiye ederiz. Cast ajanslarında öne çıkmanızı sağlayacak bir başka şey de fiziksel özelliklerinizdir. Örneğin; cüce, uzun, aşırı kilolu, aşırı kaslı, aşırı zayıf, çok yaşlı, çok güzel, çok yakışıklı olmanız gibi sahip olduğunuz nadir bulunan fiziksel özellikler de sizin iş bulmanızı kolaylaştırabilen faktörler olacaktır. Cast ajansları hiçbir adayına iş güvencesi vermemektedir. Siz ne kadar çok çabalarsanız oyuncu olma şansınız da o kadar artar.

Kaynak: http://www.oyuncuajanslar.com/oyunculukta-vazgecilmez-unsurlar/