Oyunculukta Diksiyon Ve Şivenin Önemi Nedir?

Diksiyon ve şive, insanların konuşma tarzı desek yanılmış olmayız. Kişilerin yaptığı işte doğru ve akıcı bir iletişim kurması için güzel bir diksiyona sahip olması gerekir. Diksiyon ve şive, günlük hayatta ne kadar önemli ise oyunculuk hayatı için de o kadar önemlidir. Oyunculuk yapan ünlüleri göz önünde bulundurmak gerekirse diksiyonlarının son derece düzgün olduğunu görürsünüz. Şive kullanarak konuşan ünlüleri kolay kolay göremezsiniz. Ancak filmde oynanacak rol gereği bir yörenin şivesiyle konuşulması gerekebilir. Diğer rollerde ise genelde İstanbul Türkçesi’nin kullanıldığını görmekteyiz. Çünkü filmi izleyenler belli bir yörenin insanı olmadığı için tüm kesimlere hitap eden bir dil kullanılmalıdır. Oyuncular, diksiyon konusunda mutlaka eğitim almalıdırlar. Çünkü yönetmen ve yapımcıların da tercihleri genelde bu yönde olmaktadır. Diksiyonu düzgün olmayan adaylarla yönetmen ve yapımcılar çalışmak istemez.

Cast Ajansları, oyuncu, model, dansçı, hostes ve sunucu gibi meslekleri yapmak isteyenler için verdiği kursların yanında diksiyon eğitimleri de vermektedir. Bu eğitimler söz konusu ajansa başvuru yaptıktan sonra, başvurunuzun kabul edilmesinin ardından yetkili eğiticiler tarafından verilmektedir. Bu eğitimleri alan oyuncu adayları için, kendilerini anlatmaları daha kolay bir hale gelir. Tiyatro, reklam, dizi ve sinema oyunculuğunda konuşma ve mimikler izleyicide büyük etkiler yaratmaktadır. Kendisine verilen metinleri düzgün bir diksiyon ile aktarabilen sanatçılar hem seyirciler tarafından hem de yönetmen ve yapımcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Çünkü yöresel konuşmaların sahneye taşınması seyircinin gözünde karakterin saygınlık kaybına yol açmasına sebep olmaktadır. O yüzden oyuncular davranışlarına ve dil kullanımına çok dikkat etmeli dil kullanımını özgün bir şekilde uygulamalıdır.

Yeterli kelime dağarcığına ve düzgün diksiyona sahip olan sanatçılar her daim bir adım önde olacaktır. Ses tonunun iyi ayarlanması, gerektiği yerde yüksek ve alçak sesle karşısındaki kişilere hitap edilmesi kamera önü oyuncuları için son derece önemlidir. Bu yüzden oyuncu olmak için ilk olarak düzgün bir diksiyona sahip olmak gerekir. Siz de oyunculuk hayalleri kuruyorsanız, diksiyon eğitimleri alarak oyunculuğa daha hazır bir hale gelebilir ve cast ajanslarına başvurunuzu yapabilirsiniz.