Çocuk Oyuncuların Avantajları

Ülkemizde hızla büyüyen ve oldukça ön planda olan sinema, dizi, mankenlik, modellik sektörü gitgide küçükten büyüğe herkesin kariyer hayatında yükselmeleri için öncülük etmektedir.  Bunların başında yer alan çocuk oyuncular ise geleceklerine daha emin adımlarla ilerlemek ve geleceğe yönelik planlarını daha iyi bir şekilde hayata geçirebilmek için erken yaşta sinema sektörüyle tanışmaktadır. Çocuk oyunculara bu konuda pek çok avantaj sağlanmaktadır. Eğitim ve oyunculuğun aynı anda yürümesinin zor olacağından dolayı uzman çocuk koçu desteği ile ebeveynler, çocuklarının en iyi ortamlarda çalışması için destek almaktadırlar. Çocukların büyüklere oranla dizilerin uzunluğundan ya da saatler süren çekimlerden etkilenmemeleri için sette çocuklar için her türlü imkan sağlanmaktadır. Bu imkanların başında çocuklar için sette kendilerine ait oyun odaları, dinlenme odalarının olmasıdır. Çocukların yanında asla sigara, alkol gibi maddeler kullanılmamaktadır.

Çocuk oyuncu olmak ve erken yaşta sinemayla tanışmak için ebeveynler çocuklarından daha çok istekliler. Ancak bu durum maalesef ki çocuklar için hiç iyi değildir. Kariyerini, geleceğini bu yolda sürdürmeyi planlayan çocuklar kendi istekleri doğrultusunda bu sektörü seçmelidir. Elbette ebevenylerinin de desteği tam olmalıdır. Dizilerde ya da çocuk reklamlarında yer almak isteyen çocuklar öncelikle çocuk oyuncu cast ajansına başvuru yapmalıdır. Başvurusu kabul edilen çocuk sete çağırılarak denemelere alınır.

Çocuk oyuncular için sette imkanların hiçbir kısıtlılık göstermemesi aksine çekilecek kötü sahneler için ise mutlaka pedagog gibi yardımcı bir uzmanın çocuk oyuncunun yanında olması gerekmektedir. Çocuk oyuncu olmak role daha iyi hazırlanmayı gerektirir. Çünkü sürekli tekrarlanması gereken çekimin çocuklar üzerinde etkisi oldukça büyük olmaktadır. Çocuklardan zaman ve emek isteyen bu sektör, çocukların uyuyup dinlenmesi, oyun oynaması, gelişimlerinin düzenli olarak artması için mutlaka her türlü imkanın sağlandığı setlerde çalışılması gerekmektedir. Çocuk oyuncu cast ajansları başvurusunu kabul ettiği çocuğun şartlara ve çekim ortamlarına karşı uygunluğunu ailesi ile mutlaka görüşüp konuşmalı daha sonra çekimlere başlamalıdır. Çocuk oyunculara karşı sundukları avantajlar ise ebevenylerin çocuklarına karşı çizdikleri gelecek yolunda emin adım atmalarını sağlamaktadır.